niedziela, 20 listopada 2011

Tajemnice Wielkiej Księgi

Latem roku 2011 w Nysie (miasteczko w województwie opolskim) dowiedziałem się, że w ogóle istnieje, a już kilka miesięcy później w Londynie poznawałem bliżej technikę, metodę, sposób realizacji Programu AA – podczas pracy sponsora z podopiecznym – w czasie i tempie, które w Polsce wydają się zupełnie nieprawdopodobne, bo tam zajmuje im to zaledwie kilka miesięcy, bywa, że trzy-cztery.

 W trakcie rozmów, co chyba oczywiste, prędzej czy później pojawić się musiało pytanie, na jakiej podstawie AA w Londynie zakładają, że coś takiego jest możliwe, skąd w ogóle taki pomysł? Odpowiedź: z Wielkiej Księgi, z książki pod tytułem „Anonimowi Alkoholicy”, wprawiła mnie w osłupienie. Wydawało mi się, że całkiem nieźle znam literaturę AA, a zwłaszcza Wielką Księgę i nie sądziłem, by było możliwe, żebym coś takiego przeoczył. No, to mi pokazali. W oryginalnym, to jest angielskim wydaniu Wielkiej Księgi. Niestety, zdania, o które chodzi, w mojej polskiej wersji „Anonimowych Alkoholików” z 2006 roku nie znalazłem. Najwyraźniej ktoś, kiedyś, uznał je za zbędne, może dla polskich alkoholików szkodliwe, nie wiem, i po prostu z treści książki usunął.

 Tłumaczenie materiałów AA, w tym zdaje się także Wielkiej Księgi, otrzymanej w darze od Franka J. z Kalifornii, psycholog mgr Maria Matuszewska powierzyła Rajmundowi, alkoholikowi, który dołączył do grupy „Eleusis” w Poznaniu w maju 1973 roku. Zgodnie z notatkami Marii Matuszewskiej z tamtych czasów, Rajmund …tłumaczenia robił z perfekcyjną wręcz dokładnością, doradzając się nieraz czy dobrze rozumie sens idei, trafnie dobiera słowa, a w takim razie wydaje się mało prawdopodobne, by zgubił całe zdanie. Czyżby ten fragment był obecny w pierwszym polskim wydaniu WK, ale został usunięty dopiero w wydaniu następnym? Dlaczego?

 Zdanie usunięte z WK, z dodatku pod tytułem „Przeżycie duchowe”, brzmi:
 What often takes a place in a few months could seldom have been accomplished by years of self disciplineTo, co często wydarza się w ciągu kilku miesięcy, rzadko może zostać osiągnięte poprzez lata samodyscypliny.

Ciąg dalszy oraz dużo, dużo więcej w moich książkach

5 komentarzy:

 1. Która strona amerykańskiej Wielkiej Księgi zawiera to zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Strona zależy od wydania. Chodzi o Appendix "Spiritual experience". Zdanie, o które chodzi (wersaliki) jest pomiędzy zdaniami:

  He finally realizes that he has undergone profound alteration in his reaction to life, that such a change hardly have been brought about by himself alone. WHAT OFTEN TAKES A PLACE IN A FEW MONTHS COULD SELDOM HAVE BEEN ACCOMPLISHED BY YEARS OF SELF DISCIPLINE. With few exceptions our members find they have tapped an unsuspected inner resource which they presently identify with their own conception of a Power Greater than themselves.

  OdpowiedzUsuń
 3. W wydaniu z 2001 roku ten tekst jest, w wydaniu 2 z 2006 już nie

  OdpowiedzUsuń