środa, 25 września 2019

Generowanie, rozwiązywanie


Dawno, dawno temu w biuletynie Mityng przeczytałem, że alkoholik to takie cacuszko, co to aby żyć, musi mieć problemy, a jak ich nie ma, to sobie wymyśli, a jak już wymyśli, to musi je rozwiązywać, a jak nie potrafi, to użala się nad sobą. Ja dodałbym jeszcze, że często też stara się „sprzedać” te swoje urojone problemy szerszemu ogółowi.

Kilka zdarzeń z ostatniego okresu.

1.
Czy nowicjuszy wolno przyjmować do AA podczas mityngów otwartych, czy zamkniętych? – spytał i to całkiem poważnie. Odruchowo odpowiedziałem, że do Wspólnoty AA nie ma żadnych przyjęć.
Tak, ja wiem – odparł – i dlatego te dawne przyjęcia nazywamy teraz Uroczystym Powitaniem, więc czy to Uroczyste Powitanie nowej osoby w AA, powinno odbywać się na mityngach otwartych, czy tylko zamkniętych?
Starałem się nieco zmniejszyć ciężar gatunkowy tej najwyraźniej bardzo trudnej sprawy, więc odpowiedziałem żartobliwie pytaniem na pytanie, że co za różnica, czy uroczyste „dzień dobry, miło, że jesteś z nami”, czy coś podobnego, padnie na spotkaniu otwartym lub zamkniętym. Okazało się jednak, że to nie takie proste. Oni (to jest starszyzna grupy) wyprosili z mityngu otwartego nowicjusza, twierdzącego, że jest alkoholikiem, bo nie mogli go na takim Uroczyście Powitać. Poradzili mu, żeby przyszedł za tydzień, wtedy mityng będzie zamknięty, oni go Uroczyście Powitają, i odtąd będzie mógł uczestniczyć we wszystkich mityngach AA w Polsce i na świecie, otwartych i zamkniętych.

Nie zaskoczyło mnie to pytanie i wątpliwości specjalnie, choć miałem wrażenie, że cofnąłem się w czasie o kilkanaście lat, natomiast w osłupienie wprowadziła mnie informacja, że pytający „zrobił” ze sponsorem Kroki, Tradycje i Koncepcje.

2.
Anonimowi alkoholicy w grupie dość licznej, zdecydowanie określających ją jako grupę programową, zderzyli się z problemem następującym: Czy można, czy w ogóle jest taka możliwość, by odwołać zaufanego sługę? Na przykład mandatariusza albo rzecznika z powodu działania na niekorzyść grupy, wbrew decyzjom jej sumienia. I jak – ewentualnie –proces taki i procedura miałyby przebiegać?

Od dawna już słyszę w środowisku AA w Polsce stwierdzenie: biorę służby. Początkowo może i był to taki skrót myślowy, ale mijały lata, oswajali się z nim, uczyli go i powtarzali nowi członkowie AA, i nie jest wykluczone, że obecnie są już oni przekonani, że służbę we Wspólnocie alkoholik sam sobie bierze; nie wiedzą, nikt im nie powiedział, że służbę powierza grupa i grupa w każdej chwili może ze służby odwołać. Gdyby o tym wiedzieli, nie mieliby wątpliwości, czy grupie wolno (sic!) odwołać sługę.

3.
Mijają lata (w moim przypadku lat tych nieco ponad dwadzieścia), anonimowi alkoholicy realizują Program ze sponsorami, zapoznają się z Tradycjami i Koncepcjami, i nadal, nieustająco zmagają się z wątpliwością: czy z alkoholizmu można się wyleczyć, wyzdrowieć, uleczyć, zaleczyć, ozdrowieć itd. itp. Do pewnego stopnia wątpliwości wynikają z różnych pojęć użytych w WK. Jej podtytuł brzmi: Opowieść o tym, jak tysiące mężczyzn i kobiet wyzdrowiało z alkoholizmu. Na stronie XIX wydania z 2018 roku: My, Anonimowi Alkoholicy, liczymy ponad 100 mężczyzn i kobiet, którzy wyzdrowieli z na pozór beznadziejnego stanu umysłu i ciała. Głównym celem tej książki jest precyzyjne pokazanie innym alkoholikom, w jaki sposób wyzdrowieliśmy. Ale też na stronie 86 tejże wersji czytamy: Nie wyleczyliśmy się z alkoholizmu. To, co naprawdę mamy, jest codziennym wytchnieniem, które otrzymujemy, jeśli zachowujemy dobrą duchową kondycję.

O tym, że słowa sanity, sober, recovery, mają niezupełnie takie same, jak w języku polskim, znaczenie, wiadomo od… od zawsze i tym nie zamierzam się znowu zajmować. Ale okazuje się, że na bazie tej drobnej, błahej kwestii językowej, narodziła się w AA w Polsce grupa (na razie kilkuosobowa) byłych alkoholików. 

Mam na imię… byłem alkoholikiem – przedstawiają się na mityngach. Albo: mam na imię… jestem członkiem Wspólnoty AA. Mnie mało to obchodzi. Kilkunastu przyjaciół i kolegów z mojego miasta też na takie manifestacje nie reaguje nijak. Ale stwierdzam z przykrością, że są w Polsce grupy i mityngi, na których takie prowokacje, robią spore wrażenie, wywołują bunt i sprzeciw. Podobno nawet na niektóre zamknięte mityngi nie są wpuszczani… skoro nie są alkoholikami. I o to chyba chodzi – żeby wetknąć kij w mrowisko, sprowokować burzliwą dyskusję, zwrócić na siebie uwagę. W końcu sam takie rzeczy robiłem – przez pewien czas, dopóki nie zapoznałem się z Tradycjami, przedstawiałem się: mam na imię… jestem alkoholikiem i nikotynistą. I dobrze zdaję sobie sprawę, po co to robiłem.

Czepianie się słówek nie ma wielkiego sensu (za wyjątkiem ewidentnych i rażących błędów) i łatwo to pokazać na przykładzie Tradycji Trzeciej. Jeśli… Jedynym warunkiem członkostwa (przynależności) w AA jest pragnienie zaprzestania picia, to ja się tu, do AA, nie kwalifikuję. Nie piję już czas jakiś, więc nie mam chęci zaprzestania picia.
Więc po co to wszystko?

A na koniec chcę poważnie oznajmić, że wdzięczny jestem mojej grupie (oraz dwóm-trzem innym w Opolu) za to, że otwierając wszystkie mityngi, pozbyła się jednocześnie połowy takich, i podobnych, problemów.


--
PS.
Jeśli ktoś z Szanownych Czytelników chciałby sobie podyskutować ze mną lub innymi Czytelnikami, na te albo inne tematy, to zapraszam na Alko-Fora. Blog nie jest dobrym miejscem do dyskusji.

17 komentarzy:

  1. Mam pytanie Meszu ,do czego potrzebny Ci jest ten blog?

    OdpowiedzUsuń
  2. Byli alkoholicy zdają się zakładać, że NA ZAWSZE odzyskali zdrowy rozsądek. Skoro tak, to się nie napiją. W związku z tym choroba zwana alkoholizmem (powiedzmy, że w rozumieniu braku kontroli nad ilością spożywanego alkoholu) ich nie dotyczy.
    Człowiek niebędący alkoholikiem ma wybór: napiję się albo nie. Anonimowy alkoholik i były alkoholik takiego wyboru nie mają.
    Poza tym, według mnie, zakładanie, że ja NA ZAWSZE odzyskałem zdrowy rozsądek jest najlepszym przejawem tego, że go nie odzyskałem wcale.
    Dopóki "Alkoholizm zobowiązuje", a nie usprawiedliwia, nie widzę sensu w byciu byłym alkoholikiem".

    OdpowiedzUsuń
  3. Pociągnę kwestię odwołania zaufanych sług. Ciekawym zjawiskiem jest obecna sytuacja we Wspólnocie, gdzie władzę i pieniądze przejęła Rada Powierników. Ta uprzywilejowana jednostka służb oparta jest na izolacji i odrębności, wybiera
    swoich następców. Jest przekonana o własnej nieomylności, a każdą uwagę i krytykę odbiera jako atak i mowę nienawiści. Nie umie trafnie ocenić sytuacji, lekceważy i wyśmiewa autorów uwag. Sam wiesz Meszu, że takie działania w przeszłości były niedopuszczalne, bo delegaci byli dostatecznie oświeceni. Rada Powierników była powołana do wykonywania zadań zleconych przez KSK i z tych zadań była rozliczana. A teraz...mhm

    OdpowiedzUsuń
  4. Grupa powołuje służby i może je odwołać, tak samo KSK powołuje powierników i może ich odwołać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zjazd PZPR też mógł odwołać towarzysza Gierka... teoretycznie.

      Usuń
  5. Cenzura też jest zakazana...teoretycznie

    OdpowiedzUsuń
  6. Mało wiecie Nikt nie wbija kija w mrowisko Mówicie o tym ze każdy ma prawo mówić swoje zdanie Ja nigdy nie przedstawię się jako alkoholik Znam wasze sztuczki Jak powiem ze jestem byłym alkoholikiem zaraz zarzuty właściwie jest nas ponad 100 to ja znam a Witek mówi o kilku bo zna ich z Wozniakowa ale są inni też co nie jeżdżą tam I nadal Witold cierpi z tego powodu że Tomek z Gdańska nie jest alkoholikiem Jak Wam powiem co jest prawdą ze mogę pić i robie to kiedy uważam za słuszne to powiecie na pewno nigdy nie był alkoholikiem skóra może pić alkohol Jeremiasz ciągle walczysz cierpisz z tego powodu że ktoś był alkoholikiem a nie jest Skoro AA nie posiada definicji alkoholika to sprawdźcie kto to alkoholik i zobaczycie ze to ten co pije Wy już wszyscy dawno nie jesteście alkoholikami ale boicie się tego powiedzieć niewolnicy leku i opinii innych Niewolnicy bo stracicie PRESTIŻ AUTORYTET POSLUCH BO NIE BĘDĄ WAS LUBIC

    OdpowiedzUsuń
  7. Nigdy nie był bym wolnym człowiekiem kiedy bał bym się siebie samego To przykre ze ciągle zajmujecie się byłymi alkoholikami ze was to tak boli Ja kocham cierpiącym wiec wam błogosławię Dobrego zycia w zniewoleniu

    OdpowiedzUsuń
  8. Były alkoholik ma wybór Ja wybieram czy się napije czy nie Dziś do kolacji wino to mój wybór nie twój Jeremi

    OdpowiedzUsuń
  9. Powiernicy dziś robią wielki cyrk chcą rządzić i tak naprawdę maja władze Ci z Gdańska zablokowali 17 tys zloty które leżą juz kilka lat Miały byc na punkt informacji publicznej a ci sami ludzie co chcieli to zrobić dziś blokują ta formę pomocy Pieniądze leżą nic się nie dzieje a oni rządzą to już nie Wspólnota to Faszystowska Organizacja Ludzie obędzie się w koncu i zobaczcie ze to juz nie AA tylko hierarchia i władza

    OdpowiedzUsuń
  10. Dyrektor Fundacji nazwał powierników tumanami, i słusznie.

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja jestem alkoholikiem i będę nim do końca życia.

    OdpowiedzUsuń
  12. Alkoholik jako jednostka i alkoholicy jako zbiorowość (trzeźwiejący, zdrowiejacy, wyzdrowiali, uzdrowieni, na sugestiach, cokolwiek to jest i jakkolwiek siebie nie określają) nie tolerują spokoju. Jak jest za spokojnie to trzeba namieszać, poknuć, poplotkowac, poszkodzic innym. Patologia struktur poniżej grupy wybitnie temu sprzyja.
    Ostatnio dużo grzebię w angielskojęzycznych archiwach i bardziej współczesnych opracowaniach w temacie AA i wryło mi się w panięć jedno zdanie: "zauważyliśmy, że trzezwość sprzyja kłótliwości".
    Oczywiscie. "Bez alkoholu są niespokojni, skorzy do gniewu i rozgoryczenia..."
    Nie wystarczy "manie sponsora" i złotouste wypowiedzi na mitingach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiedyś w AA rządziły zasady, ale przeszły do lamusa. Dzisiaj rządzą ludzie i jest dżungla.

      Usuń
  13. Nasze wspólne dobro powinno być najważniejsze, bo moje jest tuż za nim. Dzisiaj jest ten dzień, w którym nad jednością wspólnoty mogę zapalić znicza.

    OdpowiedzUsuń