sobota, 21 czerwca 2014

Notatki sponsora (odc. 030)

Przejdźmy teraz do kwestii seksu. U wielu z nas problem ten wymagał gruntownej rewizji. […] Wszyscy mamy potrzeby natury seksualnej i związane z tym problemy („Anonimowi Alkoholicy” s. 59).


W rozdziale „Jak to działa?” Wielkiej Księgi (w 12x12 zresztą też) Bill W. napisał naprawdę bardzo dużo na temat  życia seksualnego alkoholików i rozlicznych problemów z tą sferą związanych, jednak w różnych, znanych mi tabelach Kroku IV nie przewidziano na seks zbyt wiele miejsca. Najwięcej zapewne jest o tym w tabelach opracowanych przez parę alkoholików Joe&Charlie, ale czy wystarczająco? Chociaż całymi latami miałem co do tego wątpliwości, narastające zresztą wraz z przyrostem doświadczenia w pracy z podopiecznymi, to jednak bałem się (egocentryczny lęk?) wymyślić i zaproponować jakieś rozwiązania.
 
W latach 2013-14 słuchałem spikerek amerykańskiej alkoholiczki, korespondowałem z jej podopieczną, wypytując, jak się TO robi za wielką wodą, wreszcie znalazłem w WK zdania, które wcześniej jakoś nie rzucały mi się w oczy: Wszystko to spisaliśmy i uważnie przyjrzeliśmy się tekstowi. […] Poddaliśmy ocenie nasze intymne związki, pytając czy były one kiedyś przejawem naszego egoizmu, i ostatecznie, na bazie znanych mi tabel IV Kroku Joe&Charlie, opracowałem tabelę dotyczącą instynktu seksualnego oraz jego wpływu na życie alkoholika, a zwłaszcza relacje z innymi ludźmi, którą w skrócie nazywam tabelą seksu. Wypełniłem ją za siebie - dla siebie, przekazałem do testów kilku podopiecznym (płci obojga) i, jako że wypadły pomyślnie, przekazuję dalej (dziel się tym, co odkrywasz…).

Szczególnie ważna wydaje mi się kolumna, w której umieściłem osoby (partnerki), zdarzenia (jeśli były one wyjątkowe albo w jakiś sposób znaczące) oraz przekonania i postawy. Przyznaję z pewnym zaskoczeniem, że dopiero dzięki tym ostatnim w całej pełni zrozumiałem, jak przekonania mojej matki na temat seksu i mężczyzn w ogóle wpłynęły, a nawet ukształtowały i zdeterminowały moje życie osobiste i intymne.

 
Jeśli tabela seksu (po kliknięciu można ją zobaczyć w większym formacie) przyda się komukolwiek, to świetnie, a jeżeli nie, to po prostu tylko ja dowiedziałem się dzięki niej czegoś ważnego o sobie.

Koleżanka pokazała mi też niedawno nieco inną tabelę zachowań seksualnych, którą wykorzystywała w pracy nad IV Krokiem ze sponsorką i podopiecznymi, a to oznacza, że działań związanych z poważniejszym potraktowaniem tematu jest i było we Wspólnocie Anonimowych Alkoholików więcej.

11 komentarzy:

 1. Hej, sory że tak bezpośrednio ale czy nie masz może innych tabel do kroku 4 z serii Joe&Charlie po polsku?

  OdpowiedzUsuń
 2. z całym szacunkiem,ale o sprawach seksu kto jak kto,ale Bill W. rad nie powinien udzielać.Z AA miałem styczność dłuższy czas,jednak po tym co ostatnio się wydarzyło(13 krok,manipulacje emocjonalne na młodych kobietach,sponsorskie dyktatury)mam dość.polecam orange-papers.org.W Polsce uznaje się niestety tylko jedną"partię"jeśli chodzi o uzależnionych od alkoholu.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu nie chodzi o rady Billa, ani – tym bardziej – o wzorowanie się na nim. To raczej wskazówka, podpowiedź, że jest problem, którym należy się zająć i potraktować poważnie właśnie dlatego, żeby nie skończyło się tak, jak u Billa.

   Usuń
 3. Nie pozwól,aby zachowanie innych,niszczyło twój wewnetrzny spokój.-Dalai Lama

  OdpowiedzUsuń
 4. Bradzo ciekawe, ja osobiście robiłem tak jak w tabeli nr 2. Podziałało na mnie dość dobrze- przy rozpisaniu przypadku byłej żony miałem mdłości:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak chodzi o orange-papers to mam znajomego, który czyta z zamiłowaniem takie rzeczy. Ostatnio był dość blisko pierwszego kieliszka więc kierunek jest chyba słuszny:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam nie piję od 15 lat raz już "przerabiałem" 4 krok lecz od tamtego czasu nawywijałem znowu, ponadto czuję niedosyt. Zaciekawiły mnie te tabele do 4 krok czy mógłbyś udostępnić je?. Przyznam szczerze że nie wiem jak do tego kroku się zabrać w związku z tym poszukuję wskazówek i pomocy do tego kroku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej spytać o nie (oraz sposób pracy z nimi) sponsora.

   Usuń
 7. dzieki znalazlem i sam sobie przetlumaczę

  OdpowiedzUsuń